Szakképzés

A Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara Tolna Vármegye Önkormányzatával, a Tolna Vármegyei Szakképzési Centrummal és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve 2025. január 31-ére tudományos konferenciát szervezett, ahol 35 előadó részvételével 4 plenáris- és 31 szekcióelőadáson a szakoktatói képzésükhöz kapcsolódó tématerületeket járták körül.

A konferencián a NAK nevében Vendégh Edit, a NAK Tolna Vármegyei Szervezetének elnöke köszöntötte a résztvevőket. Elnök asszony az ágazat helyzetéről, a benne zajló technológiai változásokról és arról beszélt, hogy ez hogyan érinti az elöregedő gazdatársadalmat. A NAK elkötelezett a sikeres generációváltásban, ezért minden olyan gazdasági és oktatási szereplővel együttműködik, akik a jövő agrárszakembereit modern tudással vértezik fel.

A konferencia plenáris előadásai keretében Dömötör Csaba, a Tolna Vármegyei SZC kancellárja bemutatta a szakképző intézmények helyi szintű válaszait a gazdaság igényeire, Zsolnay Gábor gazdasági szaktanár, egyetemi oktató a szakképzés céljait, feladatait és módszereit ismertette, Prof. Dr. Lükő István ny. egyetemi magántanár (PTE) a szakmai oktatók helyéről és szerepéről beszélt a szakképzés mai  kihívásaiban, végül pedig Dr. Boronkai Dóra intézetigazgató, egyetemi docens (PTE) az oktatóvideók pedagógiai kommunikációs jellemzőit mutatta be. Az ebédet követően négy tématerületen került sor szekcióelőadásra, ezek a következők:

  1. A Szakképzés aktuális kihívásai,
  2. Jó gyakorlatok a felnőttkori tanulás és az élethosszig tartó tanulás terén,
  3. A szakképzés és a munkaerőpiac kapcsolódási pontjai,
  4. Innovatív pedagógiai módszerek.

A nap második felében megtartott szekcióülések egyikén Olasz Judit, a NAK Szakképzési és Szaktanácsadási Igazgatóságának szakképzési szakértője tartott előadást, amelyben ismertette az ágazati szakképzésben jellemző tendenciákat és az azt befolyásoló tényezőket. Elmondta, hogy a 2023/2024-es tanévben 143 szakképző intézményben az összes tanulói és felnőttképzési jogviszonyban szakmát tanulók 7,17%-a (22.415 fő) tanult valamilyen agrárszakmát. Az elmúlt három évben ez a szám folyamatos emelkedést mutat, vagyis egyre többen választanak agrárszakmát.  Mindeközben az elmúlt tíz évben az agrárszakképzést folytató intézmények száma összesen 104 intézménnyel lett kevesebb.

Az előadás második részében a duális agrárszakképzés helyzetét, tapasztalatait, valamint a munkaerőpiaci helyzetet mutatta be a szakértőnk. A kamarai nyilvántartás szerint a 2023-ban működő több mint 76 ezer mező-, erdőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozás csupán valamivel több mint 3 százaléka szerepelt a NAK duális képzőhely nyilvántartásában.

Fontos kiemelni, hogy a folyamatos aktivitás fenntartásában van még hova fejlődni, hiszen a nyilvántartott vállalkozásoknak alig több mint 12%-a fogadott ténylegesen tanulókat 2023-ban. A szakképzési munkaszerződés bevezetése nem kedvezett a duális képzésnek, jelentősen le is csökkent a képzőhelyek száma, de azóta már folyamatos növekedés mutatkozik. Jelenleg az agrárszakképzésben szakirányú oktatásban részt vevő diákok ötöde rendelkezik szakképzési munkaszerződéssel.

A felmérésekből az is kiderül, hogy a duális képzésben résztvevő vállalkozások elsősorban a saját munkaerőutánpótlást szeretnék biztosítani. A fogadott tanulókkal kapcsolatban javasolják a tanulók előzetes pályaalkalmassági szűrését és alapkompetenciáik, problémamegoldó képességük, illetve rendszerben való gondolkodásuk fejlesztését. Kiemelkedő fontosságú a tanulók képzőhelyre történő szállításának biztosítása, valamint a duális képzés agrárgazdaságra jellemző munkacsúcsokhoz igazítása.  

Az előadások kivonatát a szervezők egy absztrakt kötetben foglalják össze, amely ITT érhető el.

A NAK az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft-vel (AKI) való együttműködés keretében az elmúlt években és a jövőben is segíti az agrárszakképzési centrumok szakmaszerkezeti döntéseit, a képzési kereslet és kínálat egyensúlyának megteremtését azzal, hogy az előadáson elhangzott témákban folytatja a közös kutatási munkát.

 

NAK Szakképzési és Szaktanácsadási Igazgatóság

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám