Szaktanácsadás nemzetközi képviselete

A munkacsoport a mezőgazdasági ágazatban a tudásátadás fejlesztésének kérdéseivel foglalkozik. Az ülés fő témája az AKIS-rendszer 2027-ig tartó periódusára tervezett feladatok megvalósítása, az operatív csoportok következő generációja, valamint a tanácsadók szerepe az AKIS -ben.

2024. március 21-én a találkozó online formában valósult meg. A résztvevő államok képviselői prezentálták az eddig elért eredményeket, a tanácsadók bevonására tett erőfeszítésekre fókuszáltan. Magyarország részéről az Agrárminisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárközigazgatási szervezet által, a magyar szaktanácsadási rendszerről összeállított anyag került bemutatásra.

 

Operatív csoportok következő generációja

KAP ST vonatkozó intézkedéseit bemutatva meghatározták az AKIS-t érintő feladatokat is. Ezek egyike a résztvevő tagállamok tanácsadóinak bevonása az operatív csoportokba. Az AKIS soron következő, 2023-tól 2027-ig tartó működési időszakára vonatkozó feladatokat különböző tematikus munkacsoportok készítik elő.

Továbbra is a fő célkitűzések között szerepel a szaktanácsadókból álló transznacionális operatív csoportok létre hozása. A résztvevő tanácsadók a hazai platformokon tudnák kamatoztatni az így megszerzett nemzetközi tapasztalatra építő tudást. Ehhez kapcsolódóan terveznek képzéseket megvalósítani, hogy kieszközöljék a leghatékonyabb információ áramlást, ezzel biztosítva a folyamatos és naprakész tudásátadást nemzetek között és országokon belül.

Hangsúlyozták, hogy több tanácsadó részvételére van szükség ahhoz, hogy tervezetten az adott időintervallumon belül megvalósuljanak a projektek.

Felhívták a tagállamok figyelmét, hogy a jövőben nem a meglévő tudományos tevékenységek köré fogják szervezni az operatív csoportokat, hanem a gazdálkodóknak eljuttatott hasznos információ mennyiségét kívánják növelni a szaktanácsadók által.  Megállapították, hogy a kutatási partnerek túlságosan dominánssá váltak az utóbbi időben és így a gazdálkodók, erdészek inkább a kutatás alanyai, mint sem a kedvezményezettjei.

 

Hogyan lehet elérni a nehezen elérhető gazdálkodókat?

A résztvevők jelezték annak szükségességét, hogy a fiatal gazdálkodók bevonásával és azok képzésével növelni lehet a közvetlen információcsere általi szervezeti és egyéni fejlődést. Tehát, annak érdekében, hogy az AKIS a leghatékonyabban működhessen és megoldja mindazon felmerülő problémákat, amelyekkel a gazdálkodóknak kell szembenézniük, ahhoz be kell vonniuk a gazdálkodókat is a működési folyamatba, melynek elsődleges eszköze a tagállami szaktanácsadók bevonása. Ehhez kapcsolódóan az ülésen a résztvevő tagállamok már működő tanácsadói hálózatait mutatták be. E hálózatok prezentálása a jövőbeni célok megvalósítása érdekében nem csak a bizottság számára nyújt hasznos információt, hanem a tagállamok számára is.

 

Tanácsadók szerepe az AKIS-ben

Nemzetiközi tanácsadó hálózat létrehozását szorgalmazzák a vezetők. Az új rendszerbe beintegrált tanácsadók elsajátíthatják a szükséges tudást és innovációs ismereteket, melyeket továbbadhatnak adott ország mezőgazdasági szereplőinek. A végrehajtás terén operatív csoportokban gondolkodnak, de nyitottak más ötletekre is, így például cross-visitek megvalósítására.

A tervek között szerepel a tanácsadók rendszeres képzése és egy pártatlan nemzetközi tanácsadói nyilvántartás létrehozása. Mindezekre vonatkozóan kész programtervvel kíván előállni a szervezet. A tanácsadók széleskörű tudással rendelkeznek, ami arra ösztönzi a tagállamokat, hogy a KAP stratégiai terveinek jövőbeli módosításaiban erősítsék meg azon intézkedéseket, amelyek a hatékony és pártatlan tanácsadást támogatják.

 

NAK Szaktanácsadás / Czifra Marietta

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám