Sajtóközlemények

A horvátországi Karancson tartott Kárpát-medencei Búzaszentelő Ünnepséggel vette kezdetét az idei Magyarok Kenyere program. Az egész éven átívelő programban határon inneni és túli magyar gazdák ajánlanak fel búzát rászoruló gyermekeket, családokat segítő szervezeteknek.

A Kárpát-medencei Búzaszentelő Ünnepség – melyre április 23-án került sor – a Magyarok Kenyere program kiemelt nyitóeseménye. A szervezők – a búza életciklusához és az ünnepi hagyományokhoz kötődően, egyházi felekezetek közreműködésével – kérik Isten áldását a jó vetésre, a bő termésért, a természeti károk és gondok elhárításáért. Valamint a gazdákért, akik kiemelt munkát végeznek azért, hogy mindannyiunk asztalára jusson mindennapi kenyér. Az idei évben – a korábbi szentelések helyszíne, a Vajdaság, Erdély, Felvidék és a Partium után – egy határon túli kis ékszerdoboz, az alig 600 fős drávaszögi Karancs település adott otthont a Kárpát-medencei Búzaszentelő Ünnepségnek.  Az esemény társzervezője – a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mellett – a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) Gazdaköre volt.

A házigazda Szabó Attila, a HMDK Gazdakörének elnöke köszöntőjében az olykor viharos történelmi múltat is ismertetve mutatta be, milyen ma Horvátországban magyarnak lenni. Jankovics Róbert képviselő, a HMDK elnöke hangsúlyozta, hogy a magyarság megéléséhez, megmaradásához kiemelten hozzájárul a HMDK vidék- és gazdaságfejlesztési stratégiája és a magyar kormány támogatása. Demcsák Csaba, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott zágrábi nagykövete elmondta, a támogató programok hatékonyságát bizonyítja, hogy egyre több magyar fiatal gondolja úgy Horvátországban is, hogy megéri a szülőföldön maradni.

Kiemelt büszkeség, hogy idén a diaszpóra magyarsága is képviselve volt az ünnepségen, hiszen egykori miniszterelnökünk dédunokája, gróf Tisza Ilona is részt vett és férjével, Nitsch Gábor lelkésszel felszólalt az eseményen. Tisza Ilona meghatódottsággal beszélt a magyarság szeretetéről, hagyományaink ápolásának fontosságáról, és kiemelte, a legfontosabb, hogy mindig legyen egy kéz, amelybe kapaszkodhatunk, amely vet, arat, őröl, süt és elkészíti a 15 millió magyar kenyerét.

Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára több alkalommal csatlakozott már a Magyarok Kenyere eseményeihez, hiszen a tárca által koordinált határon túli falugazdász-hálózat is szerves része a karitatív összefogásnak. Beszédében kiemelte: nemzetmegtartó ereje van annak, hogy a vetés megáldásának népi és egyházi hagyományai újra részévé válnak a magyar közösségek életének.

Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke felszólalásában kiemelte, hogy nem mehetünk el amellett, hogy ne beszéljünk róla: sok a kihívás, ezekre pedig a megoldás az együttműködésünkben, az együtt gondolkodásunkban, az összetartozásunkban rejlik. Ékes példája ennek a Magyarok Kenyere program, mely képes átlépni a határokat és amelyben megtalálja a magyar a magyart.

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke ünnepi beszédében kiemelte, hogy a hitünk minden boldogságunk alapja, mellyel képes a magyarság megtartani az erejét, és úgy építeni a jövőt, hogy soha nem felejti, mivel tartozik a hazájának. Hozzátette: csoda és példaértékű, hogy így együtt tudunk ünnepelni, mellyel a mai esemény azt is üzeni minden magyar számára a világon, hogy egy szívvel, egy akarattal képesek vagyunk minden nehézségen túljutni.

Az ünnepi műsort és felszólalásokat követően közös menet indult a búzatáblához, ahol Ft Almási Róbert, a Diakovár-Eszéki Főegyházmegye horvátországi magyarokért felelős referense és Ft Szenn Péter, a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház püspöke mondott áldást. Ezt követően az istentiszteletet Nt Hájek János Karancson szolgáló lelkész celebrálta a helyi református templomban. Az eseményt előadásaikkal tették teljessé a helyi énekkar, a HMDK Csúzai Csárdás Néptáncegyüttes, Ficak Lili népdalai és Éles Zoltán citerajátéka, valamint Pinkert Ilona szavalata.

 

 

További információ:

Horváth Vivien, a Magyarok Kenyere Program programvezetője

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.  

+36 20 279 3790

www.magyarokkenyere.hu

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám