Az i2connect projekt olyan jelentős kezdeményezés, amely a mezőgazdasági és erdészeti tanácsadó szolgálatok szerepének megerősítését tűzte ki célul szerte Európában. Az öt éves projektciklus alatt jelentős előrelépést hozott az interaktív innováció előmozdításában, a mezőgazdasági- és erdészeti ágazatban. Az európai mezőgazdaság előtt álló egyre nagyobb kihívások, mint például az éghajlatváltozás, a környezeti fenntarthatóság és a digitális átállás miatt a tanácsadók szerepe egyre fontosabbá válik. A tanácsadóknak elő kell segíteniük az interaktív innovációt, ami egy olyan együttműködési folyamatot jelent, ami lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy a helyi valósághoz igazodó új megoldásokat dolgozzanak ki és valósítsanak meg.

Az Európai Unió Horizont2020 kutatási és innovációs programjának társfinanszírozásával megvalósult projekt 21 országból, több, mint 40 partnert szólított meg: köztük mezőgazdasági kamarákat, tanácsadó szervezeteket, kutatóintézeteket, innovációs hálózatokat stb. A főbb érintettek között szerepelt a Mezőgazdasági és Vidéki Tanácsadó Szolgálatok Európai Fóruma (EUFRAS), a Délkelet-európai Tanácsadói Hálózat (SEASN), és egyéb networkök, továbbá olyan nemzeti szervezetek, mint a francia, az osztrák, a flamand, a horvát, a szlovén vagy a magyar agrárkamara.

Az i2connect fő célkitűzése a mezőgazdasági tanácsadók képessé tétele a termelők innovációs folyamatokban történő támogatására, úgy, hogy bevonják őket a közös alkotásba (co-creation) a hálózatépítés és a tudásmegosztás révén. A projekt közvetlenül az EIP-AGRI facilitátorokat, a mezőgazdasági-, erdészeti- és vidékfejlesztési tanácsadókat, innovációt támogató szolgálatokat, oktatókat, trénereket, valamint az interaktív innovációval foglalkozó kutatókat és hatóságokat is bevont a közös munkába.

Az i2c projektben kifejlesztett egyik eszköz: az Innovációs spirál (Forrás: Jakab Ágnes, Nak)

A projektben megvalósult legfontosabb eredmények és tevékenységek

  1. Kapacitásépítés: Az i2connect átfogó képzési programok, workshopok és eszközök biztosításával a tanácsadók készségeinek fejlesztésére összpontosított. Ezek középpontjában olyan tanácsadói technikák álltak, mint a részvételi innováció (a szereplők tényleges bevonása az innovációs folyamatba az ötlettől a megvalósulásig) és a hatékony, a gazdálkodók által vezetett innovációs projektek elősegítése (EIP).
  2. Hálózatépítés és tudáscsere: A projekt egy nemzetközi tanácsadói hálózat  létrehozásával elősegítette a határokon átnyúló egymástól történő tanulást. Ez lehetővé tette, hogy a különböző régiókból érkező tanácsadók tapasztalatot és tudást cseréljenek, ami segítette a legjobb gyakorlatok elterjedését az EU-ban ún. keresztlátogatások  (cross-visitek) formájában.
  3. Interaktív innovációs projektek: Az i2connect egyik központi eleme a gyakorlatban megvalósuló innovációs projektek, az úgynevezett „élő laboratóriumok” támogatása volt, ahol a tanácsadók és a mezőgazdasági termelők gyakorlati környezetben együttműködve dolgoznak ki új megoldásokat. Ez a folyamat rávilágít a mezőgazdasági és erdészeti problémamegoldás inkluzív megközelítésének fontosságára. Mintegy 1200 jó gyakorlatot bemutató esettanulmány került összegyűjtésre. A zárókonferencián a 4 legérdekesebb került bemutatásra és Műhelymunkán elemzésre.
  4. Tanácsadást segítő eszköztár, képzési tartalmak: A projekt számos értékes eszközt hozott létre, többek között egy interaktív tudásplatformot és egy eszköztáratat, amelyet a tanácsadók támogatására terveztek az innováció elősegítésében. Ezek az erőforrások nyilvánosan hozzáférhetők, és úgy tervezték, hogy mind a tanácsadók, mind a gazdálkodók használhassák őket.
  5. Nemzetközi tréning-csapat: Az i2c projekt részeként 65 nemzetközi oktatót készítettek fel arra, hogy a tanácsadóknak „soft skill” tréning keretében átadják azokat a tanulási eszközöket és módszereket, amelyekkel sikeresebbek lehetnek a tanácsadási munka során az innováció területén, így összesen 632 fő nemzeti tanácsadó vehetett részt ilyen típusú tréningen. A nemzetközi training-pool tagjai itt találhatók.

A 21  tagállamban 65 nemzetközi trénert képeztek, ehhez Magyarország 5 trénerrel járult hozzá. Ezek a trénerek hazájukban adták át a tudást: Németország 84 főt, Magyarország 67 főt (ebből határon túli falugazdász-tanácsadó 16 fő), Franciaország 59 főt, Lengyelország 44 fő részére tartott interaktív innovációs tréninget.

Interaktív innovációs projekt-elemzések: Az esettanulmány-elemzések célja az interaktív innovációs projektek minőségi vizsgálata. A cél az azonosítható szereplők és az innovációs folyamatban elfoglalt helyük meghatározása, a felmerülő problémától, az első ötleten keresztül, a megvalósításig, a folyamatot támogató vagy gátló intézményi és társadalmi környezet vizsgálatán át egészen a piacon történő elterjedésig, vagyis a „beágyazódásig”, meghatározott módszertan (innovációs spiráli megközelítés) és keretrendszer szerint. A vizsgálat tárgya a tanácsadó szerepének és funkciójának értékelése az innovációs folyamat támogatásában (mennyire hatékony ez a támogatás a környezet és közeg részéről). A NAK egy méhészeti innovációval vett részt az elemzésben.

  1. Nemzeti AKIS tanulmányok: Az új KAP-ban a tudáscsere, az innováció és a digitalizáció előmozdítása fontos cél. A tanácsadói szolgáltatásoknak kiemelt szerepe van a fenti területen, ezért a tagállamok elkészítették az ún. AKIS országjelentésüket. Ezek bemutatják a tagállamok mezőgazdasági tudás- és innovációs rendszerét, továbbá átfogó áttekintést adnak az adott ország AKIS-infrastruktúrájáról és a mezőgazdasági és erdészeti tanácsadó szolgálatokról 2020-ra, ill. 2024. évre vonatkozóan. A NAK-SZE Hungarian AKIS report elérhető a fenti linken.

 

Interaktív innovációs projekt-elemzés Kalocsán a portugál partnerekkel (Forrás: Jakab Ágnes, NAK)

A projekt eredményei több Horizont Europe projektben is hasznosulnak, ilyen például az ATTRACTISS és a modernAKIS.

 Jakab Ágnes, NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám