Adózás

2025. január 1-jén több ponton módosultak a kiskereskedelmi adó szabályai. Ezek közül a legfontosabb, hogy a platformon (online piactéren) keresztül végzett kiskereskedelmi tevékenység után 2025-től a platformüzemeltető fizeti meg a kiskereskedelmi adót, mivel ő lesz az adó alanya.

A kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény (a továbbiakban: Kiskertv.) 2025. január 1-jei módosítása következtében a kiskereskedelmi adó alanyává válik az a platformüzemeltető, aki kiskereskedelmi tevékenységet végző értékesítőknek biztosít piacteret.

A kiskereskedelmi tevékenységet a Kiskertv. két paraméter alapján definiálja: a tevékenység a törvényben felsorolt ágazatba tartozik, és a vevő magánszemély is lehet. (Kiskertv. 1. § 1. pont) Amennyiben ezen feltételek teljesülnek, akkor a tevékenység kiskereskedelmi tevékenységnek minősül a Kiskertv. szempontjából.

Még mielőtt belemerülnénk a Kiskertv. módosításaiba első körben azt kell tisztázni, hogy azok a termelők, akik a saját maguk által megtermelt terményeiket értékesítik magánszemély vevőnek alanyai-e egyáltalán a kiskereskedelmi adónak, ugyanis ebből kiindulva kell megítélni a platformüzemeltető esetleges adóalanyiságát is.

A KSH egy korábbi álláspontjának értelmében:

Statisztikai szempontból a mezőgazdasági őstermelők által végzett növénytermesztés, állattenyésztés keretében megtermelt javak értékesítése (akár piacon, akár interneten keresztül) beletartozik a TEÁOR’08 01 Növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás és kapcsolódó szolgáltatások tételeibe. Az értékesítéshez statisztikai szempontból tehát nem szükséges külön kereskedelmi kód felvétele.

A fenti szakmai iránymutatásból kiindulva, a mezőgazdasági termelők az általuk megtermelt javak értékesítése során nem végeznek kiskereskedelmi tevékenységet, így azok a platformüzemeltetők, akik kizárólag az említett gazdálkodói körnek biztosítanak piacteret, nem tartoznak a Kiskertv. alanyi hatály alá, hiszen nem kiskereskedelmi tevékenységet végző értékesítőknek biztosítanak platformot.

2025. január 1-jén életbe lépett a TEÁOR’25 nómenklatúra, aminek következtében a TEÁOR’08 2024. december 31-ével hatályát veszítette. A KSH idézett álláspontja még a TEÁOR’08 nómenklatúra alapul vételével született.

A KSH a NAK ismételt megkeresésére újfent megerősítette, hogy „a TEÁOR’25 nómenklatúra életbe lépésével a TEÁOR’25 01 Növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás és kapcsolódó szolgáltatások tételeibe továbbra is beletartozik statisztikai szempontból a mezőgazdasági őstermelők által végzett növénytermesztés, állattenyésztés keretében megtermelt javak értékesítése és az értékesítéshez statisztikai szempontból továbbra sem szükséges külön kereskedelmi kód felvétele.

Statisztikai szempontból kereskedelemi tevékenységnek a beszerzett áruk átalakítás nélküli, haszonnal történő tovább értékesítését tekintjük. Mivel a saját maga által megtermelt javat értékesíti és nem vásárolt terméket, így statisztikai szempontból az őstermelők által végzett növénytermesztés, állattenyésztés keretében megtermelt javak értékesítése nem minősül kereskedelmi tevékenységnek.”

A fentiek összegzéseképpen megállapítható tehát, hogy azok a platformüzemeltetők, akik a saját maguk által megtermelt javaikat értékesíteni kívánó mezőgazdasági termelőknek biztosítanak online piacteret 2025. január 1-jétől nem lesznek alanyai a kiskereskedelmi adónak.

 

NAK / Dr. Buzás Tivadar

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám