2024. október 1-től kezdődően új, az eddigitől komplexebb jogszabályba épült a fás szárú növények védelmére vonatkozó szabályozás. A települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szóló 282/2024. (IX.30.) Korm. rendelet 2024. október 1.-től lépett hatályba, ezzel egyidejűleg a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008 (XII.30.) Korm. rendelet hatályát vesztette. Az új jogszabály itt érhető el.
A rendelet közvetlenül nem érinti a mező- vagy erdőgazdálkodási tevékenységet, azonban érdemes tisztában lennünk egyes előírásaival, mivel, ha ritkán is, de előkerül pl. a belterületi fakitermelés szabályozásának kérdése.
A rendelet az alábbi célok érdekében fogalmaz meg szabályokat:
- az élhető települési környezet megteremtése, az életminőség javítása,
- a település ellenállóképességének növelése a klímaváltozással szemben,
- a zöldfelületek, valamint a biológiai sokféleség védelme és növelése,
- a települési zöldinfrastruktúra és a szürkeinfrastruktúra kiegyenlített viszonyának megteremtése,
- a telkek és ezáltal a település megfelelő mennyiségű és minőségű zöldinfrastruktúra-ellátottságának biztosítása, valamint
- a telkek tájépítészeti minőségének növelése és pontosabb meghatározása.
A jogszabály a Települési zöldfelületek megjelölésű III. fejezetében tartalmazza a fás szárú növényekre vonatkozó előírásokat az alábbi címekhez tartozóan:
- A fás szárú növények telepítésére, fenntartására és védelmére vonatkozó általános szabályok.
- A közhasználatú területen lévő fás szárú növények telepítésére, fenntartására és védelmére vonatkozó különös szabályok.
- A közhasználatú területen lévő fás szárú növények kivágása és pótlása.
A jogszabály hatálya a felsorolt címek tekintetében nem terjed ki:
- az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvény hatálya alá tartozó fás szárú növényekre,
- a fás szárú ültetvényekről szóló kormányrendelet szerint létesített ültetvényekre,
- a szennyvíz, szennyvíziszap és hígtrágya elhelyezésére, hasznosítására szolgáló fával borított területre,
- az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó területre.
A fentiek alapján a 10. címben szereplő általános szabályok alapvetően az erdőtörvény (valamint az előbb felsorolt további három esetkört szabályozó jogszabályok) hatálya alá nem tartozó esetekben alkalmazandók, míg a 11.-12. címek szerint a fás szárú növények telepítésére, fenntartására és védelmére, valamint a fás szárú növények kivágására és pótlására előírt szabályok kifejezetten csak a közhasználatú területekre vonatkoznak. (Megjegyezzük, hogy belterületen a fentiek mellett ajánlott még tájékozódni az esetleges vonatkozó önkormányzati rendeletekről is.)
Az új rendelet - a korábbitól eltérően - a közterületek helyett a közhasználatú területek fogalmat használja. A közhasználatú terület jelen jogszabály szerinti meghatározása: a közterület, valamint a nem közterületi ingatlan közhasználat célját szolgáló területrésze.
Erdészeti szempontból nézve a jogszabályból leginkább figyelemre méltó a közhasználatú területeken történő fakivágás szabályozása. Ez a fakivágás engedélyköteles tevékenység, az engedély iránti kérelem adattartalmát a rendelet 3. számú melléklete határozza meg.
A közhasználatú területeken a fakivágás engedélyezésére vonatkozó kérelmet a település jegyzőjéhez szükséges benyújtani.
NAK / Csomós János