Mezőgazdasági termelés

A cikksorozat negyedik részében költségkímélő módon megvalósítható, a gyakorlatban egyszerűen alkalmazható praktikákat kívánunk bemutatni.


A SheepNet praktikák címmel elindított cikksorozattal a SheepNet (Sharing Expertise and Experience towards sheep Productivity through NETworking) nemzetközi projekt által összegyűjtött, a juhok termelékenységének növelésére és a báránymortalitás csökkentésére irányuló jó gyakorlatokat, tippeket és praktikákat kívánunk bemutatni.


Költségkímélő itatórendszer kialakítása istállóban


Az ellési időszakban a nyájtól leválasztott, friss bárányos anyajuhok istállóban történő elhelyezése során az állatok egyedi itatása igen idő- és munkaerő-igényes tevékenység. Az itatóvödrökből történő itatás esetén azok tisztán tartása, többszöri feltöltése és kiosztása az egyébként is kiemelten munkaerő-igényes ellési időszakban további munkaterheket ró az állatgondozókra. Továbbá fennáll annak a veszélye, hogy az anyák bélsarukkal beszennyezik az ivóvizet, valamint, hogy feldöntik az itatóvödröket, mely a bárányok kihűléséhez, megbetegedéséhez (pl. tüdőgyulladás) vagy fulladásához is vezethet.

Az itatóvödrök és a beruházás-igényes egyedi itatók alkalmazásának kiváltására javasolt 15 cm átmérőjű műanyag vízvezetékcsövet beszerezni, melyet egymástól azonos távolságra lévő – egy-egy anyajuh itatásának biztosítására alkalmas méretű – lyukakkal ellátni. A könnyen beszerezhető és kialakítható itatórendszerrel csökkenthetjük a kivitelezés költségeit, az itatás élőmunka-igényét, megakadályozhatjuk a bárányok itatóvízzel történő érintkezését, valamint az ívóvíz bélsárral történő szennyeződését, továbbá a rendszer könnyen és gyorsan fel- és utántölthető.

(Forrás és kép: SheepNet-Tip&Trick, Alan Bohan and Tim Keady, Írország 2018., Grassland Science, Animal & Grassland Research & Innovation Centre, Teagasc)


Bárányitató ketrec


A szoptatás ideje alatt nem ritka, hogy egyes bárányoknál hasmenés fordul elő és ezeknek az egyedeknek speciális kezelésre van szükségük. Az ivás és a szilárd takarmány fogyasztásának megtanulása alapvető előfeltétele az elválaszthatóságnak, valamint ezeknek a készségeknek minél korábban történő elsajátítása a választás utáni stressz kialakulásának kockázatát jelentősen csökkenti. Továbbá pozitív hatással van a bárányok későbbi fejlődésére, testtömeg-gyarapodására is.

Kisméretű, felülről nyitott, csak a bárányok hozzáférését biztosító ketrecek kialakításával és annak belsejében történő itató- és/vagy etetővödör elhelyezésével ösztönözni tudjuk a bárányokat, hogy minél hamarabb kezdjenek el önállóan táplálkozni és, hogy megtanulják az ivást. Továbbá hasmenés esetén az itatóvízben állatorvosi gyógykészítmények oldhatók fel, melyekhez csak és kizárólag a bárányok férhetnek hozzá, az anyák nem. A megoldás további előnye, hogy az állatgondozó felülről hozzáférhet a vödörhöz, annak tisztítását, cseréjét vagy feltöltését anélkül végezheti el, hogy a bárányok és anyák boxába be kellene mennie.

(Forrás és kép: SheepNet-Tip&Trick, Jorge Gutierrez, Spanyolország 2018., NEIKER-TECNALIA, Instituto Vasco de Investigacion y Desarrollo Agrario)


Bárányok mérlegelése és végtagápolása


Kislétszámú állományok esetén a bárányok, valamint a kisebb súlyú növendékek mérlegelésére, valamint az esetleges végtagproblémák kezelésére alkalmazható olcsó megoldás az állványos babafürdető kád, vagy az alábbi képen látható kezelő „szánkó” alkalmazása. A behelyezett állatok néhány percig mozdulatlanok maradnak, lehetővé téve ezzel a gondozónak/állatorvosnak, hogy a mérlegelést valamint az esetlegesen szükséges végtagkezeléseket elvégezhesse.

(Forrás és képek: SheepNet-Tip &Trick, Dinu Gavojdian, Románia 2018., Banat’s University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine)


Menedékhely kialakítása a legelőn


Rendkívül olcsó és praktikus megoldást jelent a gyümölcsök vagy zöldségek (pl. dinnye, burgonya) szállítására használt, nagyméretű farekeszek, konténerek legelőre történő kihelyezése, melyek mind az anyák, mind pedig az ellést követő időszakban a bárányok számára kiváló menedékhelyet biztosíthatnak a napsugárzás, a szél, a csapadék ellen egyaránt. Fordítson kiemelt figyelmet arra, hogy a farekesz vagy fakonténer még erős szél vagy az állatok ki-be mozgásának következtében se boruljon fel! Ennek érdekében fa- vagy fémoszlopokat verjen le a földbe és ahhoz rögzítse a menedékhelyként használni kívánt fadobozt.

(Forrás és képek: SheepNet-Tip &Trick, Claire Morgan-Davies, Egyesült Királyság, 2018., SRUC - Scotland’s Rural College)

 

Kérjük, kísérje figyelemmel cikksorozatunk későbbi, a SheepNet praktikákhoz kapcsolódó részeit is, melyekben további hasznos információkat kívánunk megosztani a projekt által összegyűjtött legjobb gyakorlatokról és tippekről.

Javasoljuk továbbá, hogy olvassa el a cikksorozat korábbi részeit valamint a SheepNet projekttel kapcsolatos korábban megjelentetett cikkeket is, melyek ide kattintva érhetőek el:

(NAK/Borovka Zsuzsa)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám