Mezőgazdasági termelés

A cikksorozat kilencedik részében a bárányvitalitással kapcsolatos hasznos információkat, annak fokozására szolgáló jó gyakorlatokat kívánunk megosztani.


A SheepNet praktikák címmel elindított cikksorozatunkkal a SheepNet (Sharing Expertise and Experience towards sheep Productivity through NETworking) nemzetközi projekt által összegyűjtött, a juhok termelékenységének növelésére és a báránymortalitás csökkentésére irányuló jó gyakorlatokat, tippeket és praktikákat kívánunk bemutatni.

Miért fontos a bárányvitalitás?

Az újszülött bárányok életben maradásához, valamint vitalitásuk fokozásához elengedhetetlen, hogy az ellést követően minél rövidebb időn belül elegendő mennyiségű és megfelelő összetételű kolosztrumhoz jussanak. A fehérjében, ásványi anyagokban, valamint vitaminokban és különböző ellenanyagokban gazdag föcstej szopásával megelőzhető az éhezéses állapot kialakulása, és elkerülhető, hogy a bárányok testhőmérséklete jelentős mértékben lecsökkenjen, az állatok kihűljenek. Az előtej magas immunoglobulin tartalma továbbá támogatja a bárányok immunrendszerét, fokozza azok betegségekkel szembeni ellenálló-képességét.

Fentieken túl az ellést követő első szopások kulcsszerepet játszanak az anyajuh és báránya(i) közötti kötődés kialakulásában. A nem megfelelő vitalitással rendelkező bárányok esetében előfordulhat, hogy nem elég erőteljesek ahhoz, hogy az ellést követően viszonylag rövid időn belül fel tudjanak állni, önállóan megtalálják a tőgyet, ennek következtében gondozói segítség nélkül nem képesek szopni. A bárányvitalitást még a legerősebb anyai ösztönökkel rendelkező, többször ellett, tapasztalt anyjuhok sem képesek viselkedésükkel befolyásolni.

A kutatások kimutatták, hogy az ellést követően viszonylag rövid időn belül, önállóan szopni képes, vitális bárányok jelentősen nagyobb eséllyel érik el a választási kor, mint azok a bárányok, amelyek később jutnak a kolosztrumhoz.

Milyen tényezők befolyásolják a bárányok vitalitását?

A vitalitást számos tényező befolyásolja, melyek közül a legjelentősebbek az alábbiak:
- A bárányok születési súlya: az alacsony születési súllyal rendelkező bárányok gyengébb vitalitással rendelkeznek, mint az átlagos születési súllyal rendelkező bárányok.
- Az utódok száma: az iker- vagy többes ikerellésből származó bárányok általában gyengébb vitalitással rendelkeznek, mint az egyes bárányok.
- Az utód neme: egyes fajták esetében megfigyelhető, hogy a kos bárányok gyengébb vitalitással rendelkeznek, mint a nőivarú utódok.
- Az ellés típusa: elhúzódó vagy nehéz ellésből született bárányok általában gyengébbek, mint a normál, könnyű ellésből született bárányok.
- A fajta, a vonal és az apjai hatások is befolyásolhatják a bárányok vitalitását.

Az alábbi ábra két különböző juhfajta (kék és piros) különböző kosaitól született utódok esetében mutatja a születés és a bárány lábra állása között eltelt időt.

Látható, hogy a bárányok vitalitása jelentős különbségét mutat fajtánként, valamint azonos fajtán belül a különböző kosok esetén egyaránt, tehát a tenyészkosok szelekciója erőteljesen befolyásolhatja a születendő utódok vitalitását.

Hogyan tudjuk fokozni a bárányok vitalitását?

Fordítsunk kiemelt figyelmet az anyajuhok megfelelő takarmányozására. Az alomméretet is figyelembe vevő, a vemhes anyák szükségleteit maximálisan kielégítő takarmányozással kiküszöbölhetjük, hogy alacsony születési súllyal jöjjenek világra a bárányok, ezáltal elősegíthetjük, hogy az önállóan szopni képes bárányok és anyjuk között a kötődés minél korábban kialakuljon. Továbbá a megfelelő takarmányozás hatására kellő mennyiségű és megfelelő összetételű előtejjel fog rendelkezni az anyajuh, mely a bárányok vitalitását fokozhatja, és ezáltal mérsékelheti a kockázatát a bárány mortalitásnak.

A megfelelő takarmányozás különösen fontos az iker- és többes ikerellések, valamint az első vemhes, még ellési-, bárányfelnevelési tapasztalattal nem rendelkező jerkéknél. Az nehézellésre, valamint a gyengébb vitalitásra való hajlam örökletes tulajdonság, tehát lehetőség van a nehezen ellő anyák tenyészállat állományból történő kiszelektálására, valamint a vitálisabb bárányok kiválasztására.
Annak érdekében, hogy a nehéz ellésre való hajlam és a bárányvitalitás az állományokban mérhető legyen pontozási rendszert fejlesztettek ki és teszteltek.

Amennyiben lehetséges, minden egyes bárányt külön-külön pontozni kell a fenti táblázatban szereplő tulajdonságok mindegyikére. Tekintettel azonban arra, hogy erős genetikai korreláció van a bárány vitalitás és a bárány szopási készsége között, ezért ha nehézséget okoz a bárány vitalitásra vonatkozó értékek felvétele az adott juhászatban, úgy ebben az esetben ezt a pontszámot ki lehet hagyni, és csak egy szopási készségekre vonatkozó pontszámot kell rögzíteni a táblázatban.

A pontozási rendszer pontszámainak kiértékelése

Azon bárányok, amelyek a pontozási rendszerben 0 vagy 1 pontszámot kapnak a legaktívabbak, legerőteljesebb vitalitással rendelkeznek, és valószínűleg nem igényelnek semmilyen gondozó segítséget sem az ellés során, sem azt követően, a mortalitási ráta ezen állatoknál a legalacsonyabb. A 3-as vagy 4-es pontszámú bárányok valószínűleg gondozói és/vagy állatorvosi segítséget igényelnek, azok kevésbé életképesek, az elhullás esélye magasabb ezen bárányok esetében.

Amennyiben a pontozási rendszer alkalmazása során, a pontszámok ismeretében olyan kosok kerülnek kiválasztásra a későbbi termékenyítésekhez, amelyektől származó utódok között nagyobb arányban vannak 0 vagy 1 pontszámot elérő bárányok, úgy csökkenthető az ellések körüli élőmunka igény, és a bárány mortalitás, valamint javítható az egy anyára jutó választott bárányok száma. (Forrás: SheepNet-Tip&Trick, Egyesült Királyság 2019., Scotland’s Rural College (SRUC), United Kingdom)

Kérjük, kísérje figyelemmel cikksorozatunk későbbi, a SheepNet praktikákhoz kapcsolódó részeit is, melyekben további hasznos információkat kívánunk megosztani Önökkel a projekt által összegyűjtött legjobb gyakorlatokról és tippekről.

Javasoljuk továbbá, hogy olvassa el a cikksorozat korábbi részeit ‒ különös tekintettel a témához kapcsolódó, a születési súly bárány mortalitásra gyakorolt hatásáról szóló korábbi cikkünket ‒ valamint a SheepNet projekttel kapcsolatos korábban megjelentetett cikkeket is, melyek az alábbi itt érhetőek el.

(NAK/Borovka Zsuzsa)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám