Mezőgazdasági termelés

A cirok – mint a kukorica szárazságtűrő alternatívája – egyre hangsúlyosabb szerepet kap a hazai mezőgazdasági termelésben. Terjedésével párhuzamosan azonban egyre nagyobb figyelmet kapnak termesztéstechnológiai sajátosságai, különösen a gyomirtás kérdése.

Mivel a cirok kezdeti gyomelnyomó képessége gyengébb, mint más gabonaféléké, a hatékony gyomirtási stratégia kulcsfontosságú a stabil és magas terméshozam eléréséhez. Az alábbiakban áttekintjük a jelenleg elérhető preemergens és posztemergens készítményeket, azok felhasználási lehetőségeit és korlátozásait, valamint a 2025-re vonatkozó új hatóanyagokat.

A gabonafélék közé sorolt cirok jelentősége az elmúlt években számottevően megnőtt Magyarországon és népszerűsége a jövőben is további emelkedésre számíthat. A cirok a kukorica szárazságtűrő alternatívájaként egyre nagyobb figyelmet kap, mivel ellenállóbb a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben, különösen aszályos időszakokban mutatja meg előnyös tulajdonságait. Ez a növény fontos lehetőséget kínál a gazdálkodók számára a vetésforgó bővítésére, illetve olyan termék előállítására, amely gyengébb adottságú termőhelyeken is képes stabil jövedelmet biztosítani.

A felhasználási cél és a termesztéstechnológia szerint több cirokfélét különböztetünk meg: szemes cirok, silócirok, seprűcirok, cukorcirok és szudánifű. A szemes cirok termése egyaránt hasznosítható emberi fogyasztásra, állati takarmányként, illetve bioetanol előállítására. A silócirok és a szudánifű pedig elsősorban az állattenyésztés takarmánybázisát gazdagítják.

A ciroktermesztés egyik legnagyobb kihívása a gyomok elleni hatékony védekezés, mivel a növény kezdeti gyomelnyomó képessége gyengébb, mint a kukoricáé. A gabona sortávolságnál szélesebb sortávolságra (24-36 cm) vetett szemes cirok és a kukorica sortávolságra vetett cukorcirok vetésterületeket – a gyengébb gyomelnyomó-képessége miatt – mindenképpen gyomirtani kell. Az egyes fajok és fajták herbicid tűrőképessége hasonlít a kukoricáéhoz, de sok esetben annál valamivel érzékenyebbek. 

Több alternatíva közül választhatunk cirok kultúrák esetében a vegyszeres gyomirtási eljárásokon belül a PRE/POST kezelésekre, mivel a késői kukoricavetésekkel egy időben, azaz május 10-e körül vethető kultúráról van szó. A preemergens és korai posztemergens védekezési technológiák hatékonyságához nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű bemosó csapadék. 


A következő gyomirtó készítmények rendelkeznek engedéllyel cirok kultúrában: 

 

Preemergensen (vetést követően azonnal) cirokban kijuttatható, engedélyezett készítmények

 

Korai posztemergensen a cirok kelése után 3 leveles állapotig felhasználható, engedélyezett készítmények

 

Korai posztemergensen a cirok 2 leveles állapotától 5 leveles fejlettségéig kijuttatható, engedélyezett készítmények

Posztemergensen, a cirok 3-6 leveles állapotában alkalmazható gyomirtó szerek

Magról kelő egyszikű gyomnövények

· Successor 600, Dual Next (petoxamid)

· Successor 600, Dual Next (petoxamid)

 

 

Magról kelő kétszikű gyomnövények

 

· Pledge 50 WP, Bridge Extra 50 WP (flumioxazin)

 

 

· Delion, Kalimba, Kamba 480 SL (dikamba)

· Peak 75 WG (proszulfuron)

Magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények

· Akris SE (terbutilazin + dimetenamid-P)

· Successor TX (petoxamid + terbutilazin)

· Successor TX (petoxamid + terbutilazin)

· Akris SE (terbutilazin + dimetenamid-P)

 

Magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények

 

 

 

· 480-Solo, Banvel 480 S, Banvel 4 S, Bika 480 S, Dikanna 480 SL, Cadence 70 WG (dikamba)

· Casper, Rosan (dikamba, proszulfuron)

· Callam (tritoszulfuron + dikamba)

A felsorolt készítmények felhasználása kizárólag az engedélyokiratokban foglaltak szerint történhet. A felhasználásra és a hatékonyságra vonatkozó részletes információk a készítmények engedélyokirataiban találhatók.

További jogszerű lehetőségeket teremt a védekezésre az engedélyező hatóság, ugyanis cirokban az egyszikű gyomok ellen a későbbi, posztemergens fenológiai stádiumban engedélyezett készítmény eddig nem állt rendelkezésre. 2025. év elején megtörtént a Nic-It (nikoszulfuron) – posztemergensen (3 leveles állapottól 7 leveles állapotig) kijuttatható – gyomirtó szer kiterjesztése cirok kultúrára. Azonban ezt a készítményt kizárólag nikoszulfuron rezisztens cirokban lehet alkalmazni a magról kelő és évelő egyszikű gyomok (pl. fenyércirok) ellen, valamint magról kelő kétszikű gyomnövények ellen is hatásos.

2025. márciusában a Trinity (diflufenikan+pendimetalin+klórtoluron; származtatott engedélye a Legato Trio) gyomirtó szer engedélyokiratába is bekerült a cirok kultúra. A készítmény gyomnövények elleni jó hatékonyságának érdekében korai posztemergensen, a kultúrnövény 2 leveles fejlettségétől 3 leveles állapotáig, a magról kelő kétszikű gyomnövények szik-2 valódi leveles, míg a magról kelő egyszikű gyomnövények 1-3 leveles fenológiai állapotában kell kijuttatni az engedélyben meghatározott technológiának megfelelően.

Az S-metolaklór hatóanyagú készítmények visszavonását követően az engedélyezett gyomirtó szerek sok esetben nem használhatók (a terbutilazin hatóanyagot tartalmazó készítményekre vonatkozó háromévente egyszeri felhasználási korlátozás miatt), illetve jóval több bemosó csapadékot igényelnek ahhoz, hogy hatékony megoldást jelentsenek a magról kelő egyszikű gyomnövények elleni védekezésre. Mindezek miatt a dimetenamid-P hatóanyagot tartalmazó Spectrum gyomirtó szer szükséghelyzeti engedélyt kapott az idei évben silócirok, szemescirok, seprűcirok, cukorcirok és szudánifű kultúrákban való felhasználásra. A készítmény 2025. április 1-től 2025. július 29-ig juttatható ki a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen, preemergensen (BBCH 00-08), vagy korai posztemergensen, a kultúrnövény 1 leveles állapotától 3 leveles állapotáig (BBCH 11-13). A készítmény elsősorban a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen hatékony. A magról kelő kétszikű gyomfajok ellen kombinációban javasolt alkalmazni. A Spectrum vagy bármely más dimetenamid-P hatóanyagot tartalmazó készítmény ugyanazon a területen kétévente csak egy alkalommal használható.

Nemzetközi tapasztalatok (pl. Franciaország) alapján, a legnagyobb terméskiesést okozó egyszikű gyomfajok (kakaslábfű, köles és muhar fajok) elleni védekezésre a penoxszulam hatóanyag alkalmas akkor, amikor más készítményt a cirok már nem bír el. A kultúrában előforduló egyszikű gyomok ellen a későbbi, posztemergens fenológiai stádiumban engedélyezett készítmény nem áll rendelkezésre. A penoxszulam hatóanyagú Viper gyomirtó szer szükséghelyzeti engedélyt kapott az idei évben szemes- és silócirok üzemi területeken, ahol a tavaszi preemergens és korai posztemergens gyomirtást nem tudták elvégezni időben. Az előző évek tapasztalata alapján a Viper, ahol ez szükséges volt, megfelelően a technológiába illeszthető, száraz évjáratban az egyetlen lehetőség az egyszikű gyomok elleni posztemergens védekezésre. A készítmény 2025. május 1-től 2025. augusztus 25-ig juttatható ki kakaslábfű, köles fajok és muhar fajok ellen, posztemergensen, a kultúrnövény 3 leveles fejlettségétől 6 leveles állapotáig.

A Magyarországon engedélyezett növényvédő szerekkel kapcsolatos minden információ elérhető a hivatalos adatbázisban.  

 

Forrás: Nébih

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám