Az enyhe tél nem gyérítette az áttelelő gombaképleteket, a csapadékos és változékony tavaszi időjárás pedig még kedvez is a kórokozók terjedésének, fertőzésének.
A díszkörtén már megjelent a lisztharmat. Már terjednek a kórokozó konídiumai a „lisztes” telepeiről és jól látható az is, hogy a levél felszínét behálózó gombafonalai már a levelek torzulását is okozzák (1. kép). A kártevő rovarok, atkák is aktivizálódnak. A bodzán már kolóniákat képeznek a levéltetvek, a platánon a csipkéspoloskák is mozgolódnak a kéregpikkelyek alatt.
1. kép: Körtelisztharmat
A vadgesztenyelevél-aknázómoly előrejelzési adatai azt mutatják, hogy az első nemzedék rajzása megkezdődött. Azonban nagy eltérés lehet az egyes pontok egyedszámában. Sőt ugyanazon a területen az egyes évek között is tapasztalhatunk különbségeket. Igazán pontosan csak a saját fájukon vagy fasorukban felszerelt varsás csapdákkal tudják követni a lepkék rajzását, megválasztva a legpontosabb kezelési időpontot. A csapdatest megvétele után már csak az illatanyagokat (feromonokat) kell a következő években megvásárolni (2. kép).
2. kép: Vadgesztenyelevél-aknázómoly varsás csapda
A vadgesztenyék permetezése lesz a következő és „kötelezően” végrehajtandó feladat. Néhol már április végén-május elején elindulhatnak a gépek. Szerencsére a klorantraniliprol hatóanyagú rovarölő a moly több fejlődési fázisában is hatásos, de a növényorvos az azadirachtin, az acetamiprid és a deltametrin hatóanyagú növényvédő szerek közül is válogathat. Az aknázómoly elleni védekezésnél mindenképpen érdemes gombaölő szereket is bekeverni a permetlébe, mivel a guignardiás levélfoltosság és a lisztharmat is gyengítheti, csúfíthatja a fákat. A döntést bízzák a növényorvosra, aki a kén, a réz, a penkonazol, az azoxistrobin hatóanyagú gombaölők mellett a narancsolajat is választhatja.
Már megjelentek a selyemfényű puszpángmoly lárvái is. Ahol még meghagyták a puszpángokat, ott mostantól rendszeresen ellenőrizni és permetezni kell a bokrokat. Az azadirachtin, az acetamiprid, a deltametrin, a klorantraniliprol mellett a Bacillus thuringiensis egyik törzsét tartalmazó készítmény is felhasználható. A kislevelű puszpángot -Buxus microphylla- kevésbé kedveli a moly, ezért, ahol még ragaszkodnak hozzá, ezt a fajtát javasolják. A puszpáng helyettesítésére a lonc fajok -pl.: Lonicera pileata. L. nitida- is alkalmasak.
3. kép: Selyemfényű puszpángmoly lárva és kártétele
NMNK / Zsigó György