Mezőgazdasági termelés

A HORIZONT2020 program keretében támogatott, a juhok termelékenységének növelését, a báránymortalitás csökkentését fókuszba helyező SHEEPNET nemzetközi projekt keretében 2019. június 12-14. között nemzetközi workshopot tartottak az írországi Athlone-ban.


A 10 ország 80 szakértőjének részvételével megtartott három napos workshopon színvonalas szakmai előadások, húsfeldolgozó-üzemi, kutatóintézeti, valamint farmlátogatások keretében a résztvevők átfogó képet kaptak Írország juhtenyésztésének főbb jellemzőiről, a tudományos alapú innováció támogatását célul kitűző kutatóintézeti rendszerről, továbbá a jövedelmezőséget, a versenyképességet és a fenntarthatóságot egyaránt szem előtt tartó húsfeldolgozásról, termék-előállításról egyaránt. Jelen cikkünkkel egy rövid betekintést szeretnénk nyújtani Írország juhtenyésztésének és termék-előállításának rendszerébe.

 

Írország mezőgazdasága

A 6,9 millió hektár (ha) területű Írország 4,6 millió ha mezőgazdasági területtel rendelkezik, melynek 91%-át legeltetéssel, széna- és fűszilázs-előállítással hasznosítják. Írország 40 millió ember táplálásához elegendő mennyiségű élelmiszert állít elő, a megtermelt termékek 85 %-a a exportra kerül. Írország agrár-élelmiszer exportjának összértéke meghaladja a 12 milliárd eurót.

 

Írország juhtenyésztése

Írország teljes juhállományának létszáma jelenleg 3,74 millió, ebből az anyajuhok létszáma 2,62 millió. A juhlétszám a csúcsot 1992-ben érte el, 4,81 millió anyajuh-létszámmal, azóta az állományméret majdnem 50 %-kal csökkent. Az írországi tenyészetek száma összesen 35777, az átlagos, tenyészetenkénti állományméret 74 anyajuh, de a tenyészetek 34%-ban az állományméret meghaladja a 100 anyajuhot. Hazánkhoz hasonlóan Írországban is jelentkeznek az agrártársadalom elöregedésének jelei, a gazdálkodók átlag életkora 57,5 év. Az ír juhászatok 48,3%-a rendelkezik gazdaságon kívüli jövedelemmel.

Írország anyajuhlétszámának alakulása (1980-2018), (Forrás: Írország - CSO December Livestock Survey)



Sík- és hegyvidéki juhtenyésztés

A síkvidéki juhtenyésztés esetén az állomány arány 8,1 anyajuh/ha, a bárányfelnevelési átlag 1,34/anyajuh, de 2,2 érték is elérhető. A báránymortalitás 7%, a carcass-súly átlagosan 20,4 kg, de elérhető 22 kg is. A bárány carcasstömegnek 85%-a a legelőről származik. Az ellések február-márciusban vannak, melyet követően az állatokat kihajtják a legelőre, a behajtás decemberben történik. A bárányok választása kb. 14 hetes korban történik. Az egyes és az ikerbárányok hizlalása csak füvön történik, és cél az, hogy lehetőség szerint az összes bárányt karácsonyig levágják (max. 20% maradjon januártól-márciusig történő vágásra). A hegyvidéki juhtenyésztés esetében a bárányfelnevelés anyajuhonként 0,9, a báránymortalitás 10%, az anyajuhok termékenysége 93%. Írországban a Suffolk a domináns fajta, de a Belclare népszerűsége egyre inkább növekszik.

Főbb fajták és azok megoszlása



Az ír juhhús exportpiacai

Az előállított juhhús 85 %-a exportra kerül, 30% carcassként.

(Forrás: Tim Keady, Alan Bohan, Kevin Hanrahan előadás – Írország)

Az ír bárányárak szezonálisan

A bárányárak szezonálisan változnak, az átlagos ár lassan, évről-évre nő. Az átlagár 2018-ban 4,86 euró/kg (ex vat) volt.

Ír, francia és EU-s nehézbárány-árak alakulása (2004-2018)



(Forrás: Tim Keady, Alan Bohan, Kevin Hanrahan előadás – Írország)

 

Termékfeldolgozás: a Kepak húsfeldolgozó cégcsoport

A több, mint 50 évre visszanyúló húsipari szakmai tapasztalattal rendelkező Kepak innovatív ír húsfeldolgozó cégcsoport filozófiája: „A legjobb termékeket, a lehető legjobb piacra!”
A workshop keretében a cégcsoport részét képező Athleague, Co. Roscommon feldolgozót látogatták meg a résztvevők. A korábban családi tulajdonban lévő, Dublinban 1966-ban alapított hentesboltból kifejlődött cégcsoport jelentős fejlődésen és növekedésen ment keresztül, és mára már több mint 5000 embert foglalkoztat, forgalma elérte a 1,5 milliárd eurót. A Kepak jelenleg 16 gyártóegységgel rendelkezik Írországban és az Egyesült Királyságban, értékesítési irodái pedig megtalálhatóak Európában, az Egyesült Államokban, Ázsiában és Afrikában egyaránt. A cégcsoport összesen 500000 szarvasmarhát, 1700000 bárányt és 450000 sertést dolgoz fel évente, és számos friss és hozzáadott értékű húskészítmény széles skáláját forgalmazza, amelyekkel nagyszámú vezető élelmiszer- és kiskereskedelmi ügyfelet szolgálnak ki.

A 2016-ban indult három éves SheepNet program idén utolsó évébe ért. Az Írországban megtartott nemzetközi workshop kiváló lehetőséget biztosított az eddig elért eredmények számba vételére, továbbá arra, hogy a még megválaszolatlan kérdések összegezzék, és a további kutatásokat igénylő kérdéseket rangsorolják.

(Forrás: Jean-Marc Gautier előadás – Írország)

 

Javasoljuk, hogy olvassa el a SheepNet projekt keretében 2019. májusában tartott nemzeti workshoppal kapcsolatos korábbi cikkünket is. A HORIZON2020ról bővebben itt lehet olvasni.

Bízunk abban, hogy hazánk SheepNet nemzetközi projekthez való csatlakozása hatékony eszköz lehet a gyakorlati alkalmazásra kész innovatív megoldások, nemzetközi jó gyakorlatok hazai juhtenyésztésbe történő integrálásához, mely hozzájárulhat a teljes ágazat hatékonyságának növeléséhez, versenyképességének fokozásához!

(NAK/Borovka Zsuzsanna)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám