REL együttműködés

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Minden, ami Szatmár-Bereg Egyesület közreműködésével 2024. június 18-án Mátészalkán a Képes Géza Városi Könyvtárban tartott szakmai konferenciát és termékbemutatót „Hagyományunk és értékünk alapjai” címmel.

A rendezvény kulcsüzenete az volt, hogy a kulturális és szellemi örökségünket meg kell őriznünk, a helyi termékek, a hagyományok, valamint a helyi közösséghez való tartozás elősegítése által. Az eseményen felhívták a szakemberek a település vezetők figyelmét arra, hogy minden helynek van helyi értéke, helyi terméke. Ezt kell megtalálni és erre lehet építkezni, amikor szeretnénk Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye identitását, itt rejlő kincseit még jobban erősíteni.

Fotó: Balkánszky Viktor

A rendezvényt az önkormányzat nevében Dr. Juhászné dr. Kicsák Marianna nyitotta meg. Mátészalka alpolgármestere szerint a szellemi és kulturális örökségeink életünk egyik vezérfonalát jelentik, így nem volt kérdés az önkormányzat számára, hogy a rendezvény mellé álljon-e. 

A helyi értékek megőrzését és megismertetését szolgálja az értéktár mozgalom, és ennek szellemében létrejött a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktár is, amelynek kincseibe és a közösségformáló hatásába kaphatunk bepillantást Baracsi Endrétől, a Szabolcs Szatmár Bereg Vármegyei Értéktár Bizottság elnökétől, aki elmondta, hogy a 229 településnek közel 172 értékét jegyzik és számos Hungarikummal is büszkélkedhetnek.

A vármegyékben létrejött foglalkoztatási paktumok olyan együttműködések, amelyek a helyi igényekre alapozott, célzott programokkal az adott térség foglalkoztatási és gazdasági helyzetének fejlesztését tűzték ki célul. A paktumprogram szerepét, lehetőségét a helyi termék fejlesztésben, Zsel Emese a Paktumiroda vezetője emelte ki.

Egy értéktartó esemény is lehet megyei érték, egy rendezvény is lehet helyi érték. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a panyolai Hagyományőrző Farsang is bekerült a megyei értéktárba. Ezt a minőségi, országos eseményt mutatta be Muhari Zoltán, Panyola polgármestere.

A Kislépték Egyesület elnöke, dr. Kujáni Katalin a napokban a Planéte Terroir magyarországi delegáltja lett, ezt a rangos elismerést Mátészalkán jelentette be. Előadásában külföldi példákat mutatva a REL-szervezet és a helyi termelők, termékek népszerűsítési lehetőségeiről hozott jó gyakorlatokat. A szervezet azon dolgozik, hogy a vidéki térségek hagyományait megőrizzék, azok értékét növeljék.

Találjuk meg közösen a kincseinket, adjuk hírül a világnak a magyar termékeket. A vármegyének van egy igazi kincsesládikája, amely összegyűjtötte a Szatmár-Bereg különlegességeit. Minden, ami Szatmár-Bereg a helyi termékeket, helyi termelőket tömörítő üzlet és egyesület munkájáról Gaálné Pótor Melinda, az egyesület elnöke beszélt. A termelőket, alkotókat hogyan lehet arra ösztönözni, hogy újdonságokat találjanak ki a helyi értékeikből. A csapat arra vállalkozott, hogy népszerűsítse és egy helyen mutassa be a sok-sok kincset. Hatalmas lehetőség van a kezükben, hiszen a tárgyalkotó kultúra, és a mesterségek révén újabb és újabb kreatív ötletek valósulhatnak meg. Ezek jó gyakorlatát, lehetőségeit, olykor nehézségeit ismertette az elnök és meséltek a tagok is munkájukról, a termékekről, az egyesületről.

Fotó: Balkánszky Viktor

A rendezvény ideje alatt termelői bemutató, kóstoló, valamint vármegyei értéktári kiállítás is látogatható volt, ahol a Minden, Ami Szatmár Bereg termelői, kézműves előállítói és az értéktárban résztvevő kiállítók ismertették meg az érdeklődőkkel az általuk hagyományos receptek alapján elkészített élelmiszereket, és a vármegyei értéktári kínálatot.

Fotó: Szabadkai Andrea

További hírek az eseményről:

SZON - Mátészalkán bemutatkoztak Szatmár és Bereg kincsei

A rendezvényen elhangzott előadások:

  • Baracsi Endre: A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Értéktár Bizottság – ITT megtekinthető
  • Zsel Emese: Paktumprogram szerepe a helyi termék fejlesztésben – ITT megtekinthető
  • Muhari Zoltán: Esemény, mint érték – Hagyományőrző farsang Panyolán – ITT megtekinthető
  • Kujáni Katalin: Hagyományőrzés és a REL kapcsolata – ITT megtekinthető
  • Gaálné Pótor Melinda: Minden, ami Szatmár-Bereg – ITT megtekinthető

Kisfilm Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye értékeiről ITT tekinthető meg.

NAK / Tószegi-Faggyas Katalin és Minden, ami Szatmár-Bereg / Gaálné Pótor Melinda

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám