REL együttműködés

A rövid ellátási láncban rejlő lehetőségekről, a helyi termékek kitörési lehetőségeiről és a termelői együttműködésben rejlő előnyökről is szó esett a NAK szeptemberi kaposvári tanácskozásán.


Terülj-terülj asztalkám – akár ennek a régi Grimm-mesének a címét is ki lehetett volna függeszteni mottóként az I. NAK Élelmiszer és Marketing Nemzetközi Konferenciának helyet adó Kaposvári Egyetem aulájába. A zselici lepény mellett volt kóstoló az egyik somogyi cég hústermékeiből és -készítményeiből, mások sajtjaiból, illetve boraiból, de ott voltak a „Kaposvár Kincse” márkanév alatt futó somogyi prémium élelmiszer-termékek is. Azaz a megyei kis- és nagyobb termelők, élelmiszer-előállítók kínálatának – amelyek vagy a termelői piacokon vagy a kereskedelemben elérhetők – szűk válogatása volt ez.

A NAK somogyi igazgatósága és az egyetem által közösen megszervezett szeptember 27-i tanácskozás panelbeszélgetésén pedig éppen a helyi termékek piacra jutási lehetőségeit és marketingjét tekintették át a meghívott szakértők. Kujáni Katalin, az Agrárgazdasági Kutató Intézet szakmai tanácsadója például elmondta, hogy az utóbbi évek tapasztalata alapján egyre erősebb a kereslet a helyi termékek iránt. Mint megjegyezte, közel 20 ezer regisztrált kistermelő van, akik egyre több értékesítési csatornán keresztül érhetők el.
– Az innováció az esetükben az együttműködés lehet, hogy közösen miként tudnak megjelenni a piacon. Ám Magyarországon még csak szűk kör törekszik erre, így dolgozunk azon, hogy ösztönözzük a termelőket az összefogásra – mondta.

A szakember megjegyezte, ennek egyik példája, hogy franciaországi mintára a Zala Termálvölgye Egyesület égisze alatt 20 gazda összefogásával a közelmúltban jött létre a Nyitott Porták nevű program; a résztvevők ebben azt vállalják, hogy egész évben, meghatározott napokon bemutatják tevékenységüket és vásárlási lehetőséget biztosítanak a vendégek számára. Hozzátette, ezt a kezdeményezést szeretnék kiterjeszteni a dél-balatoni térségre is.

Az együttműködésnek van más formája is: például a több tagot is tömörítő Dél-dunántúli Regionális Élelmiszer és Innovációs Klaszter. Ahogy Egyed Linda, klaszter elnöke fogalmazott, céljuk a közös munka és gondolkodás: a havi találkozókon megosztják egymással tapasztalataikat a beszerzésről, az értékesítésről egyaránt, azért, hogy a tagok jobbak és nyereségesebbek legyenek, illetve, hogy hozzájáruljanak a helyi élelmiszer-gazdaság fejlődéséhez, növekedéséhez. Megjegyezte, az összejöveteleken felmerült a közös, egy márkanév alatt forgalmazandó termékek bevezetése, illetve közös energiabeszerzés is – ám ezekben egyelőre még csak elképzelések.

Szintén egy másik együttműködési forma a Kaposvár Kincse Program. Mint Bakó Bence ügyvivő fogalmazott, a program még 2014-ben indult a környezettudatos vásárlás ösztönzése, az egészséges táplálkozás és a helyi vállalkozók, őstermelők, gazdálkodók támogatása érdekében. A „Kaposvár Kincse” védjegyet – minősítés után – az a termék kaphatja meg, amelynek alapanyaga Kaposvár 50 kilométeres vonzáskörzetéből vagy Somogy megyéből származik, vagy az, amely ugyan távolabbról származik, de a termék összetevőinek 80 százaléka somogyi, vagy, az alapanyag máshonnan való, de a hozzáadott érték kaposvári vagy megyei. Bakó Bence hozzátette, az egyes termelők a termék- és a márkafejlesztést saját maguk végzik, ők azt a pluszt teszik hozzá a védjeggyel, hogy más, a prémiumáruk iránt érdeklődő fogyasztókhoz is eljuttatják.


(nak.hu/RF)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám