Vízgazdálkodás

Idén 2023. június 7-8-án került megrendezésre a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow.

A közel 1,5 hektáros NAK Szakmai Színtér általános szlogenje:Ültessük gyakorlatba a fenntarthatóságot”, ahol alapvetően a következő tematikus blokkok találhatóak: Hagyományos gyümölcsös, fásítás és biodiverzitás, mezővédő erdősáv, erdőtelepítés, NAK Szakképzés, NAK Szolgáltatás, köztesművelés, méhlegelő, terménydiverzifikáció, fás legelő, jégkármérséklő-rendszer, nem utolsósorban pedig a talaj és a mezőgazdasági vízgazdálkodás.

Idén a NAK Szakmai Színtéren belül egy 10 x 10 méteres sátorban kapott helyet a klíma, a talaj és a mezőgazdaság vízgazdálkodás, az idei év mottója pedig: „Változó klíma, alkalmazkodó gazdálkodás”, ahol a NAK szakmai szakértő stábját az alábbi intézetek szakértői erősítették:

  • Talajtani Intézet,
  • Országos Vízügyi Főigazgatóság
  • Nemzeti Földügyi Központ.

A víz az élelmiszertermelés alapvető erőforrása, ezért a megfelelő minőségű vízhez való hozzáférés biztosítása, ugyanakkor annak fenntartható kezelése elengedhetetlen a megfelelő és fenntartható élelmiszertermelés garantálásához! A hazai vízkészleteinknek 3 forrása van, melyek rendelkezésre állása és utánpótlása korántsem olyan kiegyensúlyozott és dinamikus az elmúlt években, ezért a puffervízterek kialakítása létkérdés!

Csapadék: A kontinentális éghajlatunk a mediterrán felé tolódik, mely azt jelenti, hogy a lehullott csapadék szélsőséges eloszlásból származó mennyiségi rendelkezésre állása mára nem fedezi biztonsággal a vízszükségleti igényeinket.

Felszín alatti vizek: A földtani tömbben tárolt, felszín alatti vízkontingensek megoldást nyújthatnak, azonban ez korlátozottan áll csak rendelkezésre, hiszen fennállhat az a veszély, hogy a felhasználás mértéke meghaladja a felszín alatt történő utánpótlás mértékét. Végtelen mélységig pedig nem fúrhatunk kutakat, arról nem is beszélve, hogy hazánk magas geotermikus potenciálja miatt igen „hamar” elérjük a meleg és sós termálvízadó réteget.

Felszíni vizek: Hazánk egyedülálló fekvése a Kárpát-medencében azonban jelenleg még lehetővé teszi az átfolyó vizek nagyobb arányú rendelkezésre állását, így azok megtartását és hasznosítását. A határokon beérkező felszíni vizeink azok, melyek dinamikusan, a felhasználást meghaladó ütemben megújuló vízkészletek (egyelőre).

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a belügyminiszter által irányított, önállóan működő és gazdálkodó központi költségvetési szerv. Alapvető feladata például a területi (országosan összesen 12) vízügyi igazgatóság szakmai tevékenységének irányítása, koordinálása és ellenőrzése, valamint a vizek kártételei (vízhiány, belvíz, árvíz, helyi vízkár, vízszennyezés) elleni védekezéssel kapcsolatos feladatok ellátása. Az OVF-ben öt műszaki főosztály működik: Belvízvédelmi és Öntözési, Árvízvédelmi, Vízrajzi és Vízgyűjtő-gazdálkodási, Települési Vízgazdálkodási, illetve Műszaki Téradat Szolgáltató Főosztály.

A 2023-as NAK Szántóföldi Napok tematikájához főként a Belvízvédelmi és Öntözési Főosztály feladatai kapcsolódnak, melyek közé tartozik többek között

  • a mezőgazdasági vízszolgáltatás koordinálása,
  • belvíz- és vízhiány elleni védekezés országos koordinálása,
  • belvíz- és öntözőrendszerek fenntartási, fejlesztési feladatainak koordinálása
  • aszálymonitoring rendszer (Operatív Vízhiány Értékelő és Előrejelző Rendszer) üzemeltetésének és továbbfejlesztésének irányítása,
  • illetve az ezekhez kapcsolódó hazai és nemzetközi projektek szakmai irányítása. Ezek közül az aszálymonitoring rendszert és az OPTAIN projektet részletesen is megismerhették a rendezvényre kilátogatók.

A Szántóföldi Napok 2023-as tematikájához kapcsolódva az alábbi bemutatókat tekinthették meg a termelők és a diákok:

  • Operatív Vízhiány Értékelő és Előrejelző Rendszer (aszálymonitoring rendszer). A 2016 óta működő Operatív Vízhiány Értékelő és Előrejelző Rendszer folyamatosan került kiépítésre az OVF, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATIVIZIG) és a GDi Esri Magyarország Kft. közös munkájának köszönhetően. Jelenleg 116 db monitoring állomás méri a meteorológiai paraméterek (léghőmérséklet, csapadék), mellett egyedülálló módon a talaj nedvességtartalmát és hőmérsékletét is. Az aszálymonitoring rendszer a fentebb felsorolt adatokból napi rendszerességgel, az ország egész területére szolgáltatja a stresszhatással korrigált meteorológiai aszályindex (HDIs) adatokat. Az index a meteorológiai adatokból (hőmérséklet, csapadék) számított Hungarian Drought Indexnek (HDI) az egymást követő csapadékmentes napok, illetve hőségnapok számával kiegészített változata. A gyakorlatilag valós időben elérhető mért és számított adatok mellett a rendszer 10 napos előrejelzést is szolgáltat. Az adatok számszerű és grafikus (diagramos és térképi) megjelenítését, közzétételét és letöltését két honlap (http://aszalymonitoring.vizugy.hu/ és https://vizhiany.vizugy.hu/) valamint egy mobiltelefonos alkalmazás (DWMS Vízhiány) segíti, melyek nyilvánosak és minden érdeklődő számára térítésmentesen elérhetőek. A 2022-es évben elkészült a talaj felső rétegeire (0-40 cm) vonatkozó talajnedvesség modell, mellyel a jelenleg diszkrét adatok formájában mért talajnedvesség értékek térbeli kiterjesztése valósul meg. Következő lépés a talajnedvesség modell továbbfejlesztése az alsóbb talajrétegekre is.
  • OPTAIN projekt. Az OPTAIN projekt az angol OPtimal strategies to retAIN and re-use water and nutrients in small agricultural catchments across different soil-climatic regions in Europe rövidítése (http://www.optain.eu). Magyarra fordítva: Optimális megoldások kidolgozása a tápanyagok megőrzésére és vízvisszatartásra mezőgazdasági kisvízgyűjtőkön, Európa különböző talaj-klimatológiai régióiban. A projekt 2020-ban 15 ország 21 partner intézményének bevonásával indult, melyet az Európai Unió támogat a Horizon 2020 (H2020) kiírás keretében. Fő célja a természetes, kisléptékű vízvisszatartó intézkedések (angolul NSWRM – Natural/Small Water Retention Measures http://nwrm.eu/) előnyeinek azonosítása és az intézkedések elterjesztése. Teszi ezt a kijelölt mintaterületeken azonosított helyi szereplőkkel szoros együttműködésben, a szélsőséges eseményekhez (árvizek, aszályok) való jobb alkalmazkodás javítása, illetve a mezőgazdasági vízfelhasználás és a vízzel szembeni egyéb emberi és környezeti igények közötti konfliktusok csökkentése érdekében. A projekt eredményei jelenlegi ismereteink, innovatív tudományos modellezési és optimalizálási módszerek felhasználásával, valamint a helyi szakértők és érdekelt felek közreműködésével kerülnek kidolgozásra, 14 európai mintaterület vizsgálatának bevonásával. A projektben magyar részről konzorciumi partnerként az ATK TAKI (Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézet) és szakmai partnerként az OVF vesz részt 3 (Felső-Válicka, Csorsza, Tetves patakok vízgyűjtője), illetve 1 (Kebele-patak vízgyűjtője) mintaterülettel. A projektről magyar nyelven további információk és aktualitások a https://optain.hu/ oldalon érhetőek el.

A fenntarthatóság nem más, mint a természetes- és mesterséges infrastruktúra harmonikus együttműködése, jól felfogott érdekünk a talajaink, vizeink védelme, ésszerű használata, megőrzése és sokrétű funkcióinak fenntartása, mind társadalmi-gazdasági, mind környezetvédelmi szempontból kulcsfontosságú és állandó tudatos tevékenységet követel!

Olvassa el a cikksorozatunk másik két részét is, melyek a Talaj illetve a Vízkeresletfejlesztés témáját ölelik fel.

 

Országos Vízügyi Főigazgatóság

Sztahura Erzsébet - NAK

Tasnádi Gabriella - NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám